سیری در سیره ائمه اطهار علیه السلام (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سیری در سیره ائمه.jpg
نویسنده مرتضی مطهری
موضوع ائمه اثنا عشر
زبان فارسی
تعداد جلد 1

سیری در سیره ائمه اطهار علیه السلام

معرفی کتاب

این کتاب شامل مجموعه سخنرانی های شهید مرتضی مطهری است که در مناسبت های مختلف توسط ایشان ایراد گردیده است. مشتمل بر یک مقدمه و هشت فصل است. موضوع همه آنها سیره ی ائمه اطهار علیهم السلام - خصوصاً از نظر چگونگی برخورد با مسئله ی خلافت و حکومت - می باشد.

مؤلف

مرتضی مطهری (1298 - 1358ش) از اساتید حوزه علمیه و معروفترین سخنران در دو دهه قبل از انقلاب اسلامی بود. او در 12 بهمن 1298ش، مطابق با 12 جمادى‌الأولى 1338ق (1920م) در شهرستان فریمان در نزدیکى شهر مشهد چشم به جهان گشود. از جمله اساتید ایشان در راه کسب علم و دانش، علامه طباطبائی، سيد محمد حجت، سيد صدرالدين صدر و سيد محمدتقى خوانسارى را می توان نام برد. مطهرى در طول حیاتش سعی نمود ایدئولوژى اصیل اسلامى را از طریق درس و سخنرانى و تألیف کتاب ارائه نماید. برخی از آثار ایشان عبارتند از: تعلیم و تربیت در اسلام، خدمات متقابل اسلام و ایران و حماسه حسینی. سرانجام ایشان ، در 12 اردیبهشت 1358 به شهادت رسیدند.

فصول کتاب

فصل اول را یک سخنرانی تحت عنوان «مشکلات علی علیه السلام» تشکیل می دهد که در تاریخ 49/8/30 مطابق با 21 رمضان 1390 در حسینیه ی ارشاد ایراد گردیده است. فصل دوم متشکل از دو سخنرانی درباره «صلح امام حسن علیه السلام» در بهار 1350 ه.ق و در انجمن اسلامی پزشکان می باشد. فصل سوم، بحث کوتاهی است درباره امام زین العابدین علیه السلام که استاد شهید در ادامه ی سخنرانی «خرافه ی سیزده» که در تاریخ 49/1/13 برابر با 25 محرم 1390 ه.ق در حسینیه ی ارشاد انجام شده است، به تناسب زمان ایراد نموده اند.

فصل چهارم، شامل بحثی درباره ی «امام صادق علیه السلام و مسئله خلافت» است که به دنبال بحث «صلح امام حسن علیه السلام» و بحث «مسئله ی ولایت عهدی امام رضا علیه السلام» طی دو سخنرانی در انجمن اسلامی پزشکان ایراد گردیده است. فصل پنجم را یک سخنرانی تحت عنوان «موجبات شهادت امام موسی کاظم علیه السلام» تشکیل می دهد که تاریخ ایراد آن 49/7/4 مطابق با 24 رجب 1390 و محل آن حسینیه ارشاد بوده است.

فصل ششم مشتمل بر بحثی پیرامون «مسئله ی ولایت عهدی امام رضا علیه السلام» است که طی دو سخنرانی، در انجمن اسلامی پزشکان ایراد شده است. بخش هفتم را «سخنی درباره ی امام حسن عسکری علیه السلام» تشکیل می دهد که استاد شهید آن را در ادامه یکی از سخنرانی های «سیره نبوی» در سال 1354 و در مسجد جامع بازار تهران به مناسب سالگرد ولادت آن حضرت بیان کرده اند. فصل هشتم، متشکل از دو سخنرانی پیرامون حضرت مهدی علیه السلام می باشد که اولی تحت عنوان «عدل کلی» در تاریخ 49/7/24 مطابق با چهاردهم شعبان 1390 در حسینیه ارشاد ایراد شده و دومی به فاصله یک هفته تحت عنوان «مهدی موعود» در همان مکان انجام گرفته است.

این کتاب به پرسش های زیر پاسخ می دهد:

  • امام علی علیه السلام در زمان خود با چه مشکلاتی روبرو بود؟
  • امام علی علیه السلام با دشمنان خود چگونه برخورد کرد؟
  • چرا امام حسن علیه السلام صلح نمود و امام حسین علیه السلام جنگید؟
  • برخورد امام صادق علیه السلام با جریانات فکری مختلف چگونه بود؟
  • عوامل مؤثر در نشاط علمی زمان امام صادق علیه السلام چه بوده است؟
  • عدل یعنی چه؟ آیا عدالتخواهی فطری است؟
  • مشخصات دوره ی حضرت مهدی علیه السلام چیست؟ نظرات مختلف در رابطه با مسأله ی مهدویت کدام است؟
  • موجبات شهادت امام موسی کاظم علیه السلام کدام است؟
  • امام رضا علیه السلام به چه دلایلی ولایت عهدی را قبول کرد و چه شرایطی را مطرح کرد؟

منابع

  • معرفی کتب استاد مطهری، در دسترس در اسلام ناب، بازیابی: 16 آذر 1392.

متن کتاب سیری در سیره ائمه اطهار علیه السلام

سیری در سیره ائمه اطهار علیه السلام