سومالی

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سومالی در جهان

سومالی کشوری است در شرق قارهٔ آفریقاو پایتخت آن موگادیشو است. از سال ۱۹۹۱ چند قبیله در شمال این کشور با نام سومالی اند اعلام استقلال کرده‌اند.


سومالی

کشور سومالی،بیشترین مساحت منطقه ی استراتژیک شاخ آفریقا را به خود اختصاص داده است . این سرزمین با 637 هزار کیلومتر مربع مساحت، در غرب اقیانوس هند قرار دارد. سومالی از سمت غرب با کشورهای جیبوتی،اتیوپی و کنیا هم مرز است. نواحی شمالی آن غالبا ً نیمه بیابانی است و ادامه ی ارتفاعات اتیوپی ،این منطقه را تحت پوشش قرار می دهد. نواحی ساحلی خشک و شنی،و نقاط جنوبی جلگه ای است که به دلیل عبور خط استوا، آب و هوایش گرم و مرطوب است.

استقلال سومالی

اين كشور در سال 1960 استقلال یافت. قسمتهای شمال سومالی، كوهستانی و نیمه صحرایی است، و در جنوب كشور، بوته زارها، محیط مناسبی برای حیات وحش پدید آورده اند. بیشتر جمعیت این كشور چادرنشین بوده و شغل اصلی آنان پرورش گوسفند، شتر، بز و گاو می باشد. وسعت زمینهای زیر كشت بسیار كم بوده، و كتان – ذرت – نیشكر و گندم در آنها به عمل می آید. موز، مهمترین محصول صادراتی این كشور محسوب می شود. معادن سومالی شامل: سنگ آهن – ژیپس و اورانیوم می باشد، اما به علت عقب ماندگی تكنولوژی و عدم وجود امكانات و كارشناسان فنی، از این معدن، بهره برداری نمی شود.

چمعیت سومالی

سومالی حدود ده میلیون نفر سکنه دارد که 99 درصد آن ها مسلمان اند. نژاد ساکنان آن سیاه و سفید (سامی) است و به زبان سومالیایی و عربی سخن می گویند.حکومت سومالی جمهوری است و در سال 1960م از فرانسه و انگلیس مستقل ، و در سپتامبر همین سال به عضویت سازمان ملل متحد در آمد . مرکز حکومت آن شهر موگادیشو است که یک درصد جمعیت سومالی در آن استقرار یافته اند. ازدیگر شهرهای آن باهارگیا،بایدوا و بورائو مي باشد. اقتصاد سومالی بر کشاورزی و دامداری مبتنی است .

اقتصاد کشور

سومالی با بحران های اقتصادی – اجتماعی گسترده ای روبه رو است که ریشه های آن را باید در نظامی گری ،ملّی گرایی، اختلاف مرزی با کشورهای همسایه،کشمکش های منطقه ای ،و رقابت میان وابستگان به قبایل برا ی کسب قدرت جست وجو کرد. با اوج گیری بحران سومالی،شورای امنیت سازمان ملل متحد در سال 1992م ،پنج قطعنامه برای خاتمه دادن به درگیری ها در این کشور صادر کرد،ولی تمام اقدامات این نهاد بین المللی و از جمله میانجی گری برای برقراری آتش بس میان طرفین درگیر با شکست مواجه شد. سرانجام آمریکا با استفاده از قطعنامه ی 794،به بهانه تسهیل جریان توزیع کمک های جهانی و فراهم آوردن زمینه برای آشتی ملّی ،در سومالی مداخله نظامی کرد. اما هدف اصلی آمریکا از این دخالت غیر اصولی،حفظ نفوذ خود در شاخ آفریقا و کنترل برخی جنبش های اسلامی منطقه بود؛البته مشکل سومالی هم حلّ نشد وجنگ های داخلی شدت یافت . اگر چه با وساطت برخی کشورهای همسایه، در آگوست سال 2000 مجلس سومالی رئیس جمهور موقت را مشخص کرد،ولی بحران همچنان این کشور را تهدید می کند.

منبع

سومالی، سایت رحماء.

کشورهای اسلامی
آسیا * ایران * ترکیه * سوریه * عراق * عربستان * فلسطین * یمن * آذربایجان * اردن * ازبکستان * افغانستان * امارات متحده عربی * بحرین * برونئی * بنگلادش * تاجیکستان * عمان * قرقیزستان * قطر * لبنان * مالزی * پاکستان * کویت * مالدیو * قزاقستان * ترکمنستان
آفریقا * تونس * اتیوپی * الجزایر * تانزانیا * ساحل عاج * سنگال * سودان * سومالی * لیبی * مالی * مصر * موریتانی * موزامبیک * نیجر * نیجریه * چاد * کامرون * گابن * گامبیا * گینه * سیرالئون * کومور * جیبوتی * بورکینافاسو * گینه بیسائو * کنگو * جمهوری غنا * جمهوری عربی صحرا * توگو
سایر قاره ها * آلبانی (اروپا) * بوسنی هرزه گوین (اروپا) *سورینام (آمریکا)