سوره جاثیه

از دانشنامه‌ی اسلامی
(تغییرمسیر از سوره جاثیة)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
<<دخان جاثیة احقاف>>
شماره: ۴۵
جزء : ۲۵
محل نزول: مکه
ترتيب نزول : ۶۵
تعداد آیه : ۳۷
متن و ترجمه سوره

فهرست سوره‌های قرآن

سوره جاثیه چهل و پنجمین سوره از قرآن است و دارای 37 آیه است.

نزول

اين سوره در مکه نازل شده است، قتاده گفته است: بجز يك آيه از اين سوره كه در مدينه نازل شده است و اين آيه عبارت است از: «قُلْ لِلَّذِينَ آمَنُوا يَغْفِرُوا...».(آیه 14)

این سوره در ترتیب مصحف چهل و پنجمین سوره و در ترتیب نزول شصت وپنجمین سوره قرآن کریم است که پیش از آن سوره دخان و پس از آن سوره احقاف نازل شده است.

نام دیگر سوره

سوره جاثيه بنام «سوره شريعت» نيز موسوم است، زيرا در آن آمده است: «ثُمَّ جَعَلْناكَ عَلى‌ شَرِيعَةٍ مِنَ الْأَمْرِ».(آیه 18)

تعداد آيات

در نظر كوفيان تعداد آيات اين سوره سى و هفت و از نظر ديگران سى و شش آيه مي باشد. مورد اختلاف، آيه «حم» است كه از نظر كوفيان يك آيه بحساب آمده است.

فضيلت سوره

ابى بن كعب از حضرت رسول صلی الله علیه و آله نقل مي كند كه فرمودند: «هر كس سوره حم جاثيه را بخواند خداوند در روز حساب قيامت عورت او را خواهد پوشانيد و ترس او را فرو مى‌نشاند».

و نيز ابوبصير از حضرت صادق علیه السلام روايت مي كند كه فرمودند: «هر كس سوره جاثيه را بخواند پاداشش آن است كه اصلا آتش جهنم را نبيند و ناله و غرّش جهنم را نخواهد شنيد و با محمد صلی الله علیه و آله است».

هدف سوره

غرض اين سوره دعوت عموم بشر است به دين توحيد، و پرهيز از عذابى كه از آن انذار مى‌كند. سوره، نخست با مساله توحيد آغاز مى‌شود، و سپس به تشريع شريعت براى رسول خدا (ص) و اينكه بر آن جناب و بر عامه بشر لازم است از آن پيروى كنند اشاره نموده، می‌فرمايد: چون در پيش روى خود روزى را دارند كه در آن روز بر طبق اعمال صالحى كه انجام داده‌اند از ايمان و پيروى شريعت، و بر طبق گناهانى كه كرده‌ اند از اعراض از دين و غيره محاسبه خواهند شد. آن گاه پيشامدهايى را كه هر يك از اين دو طايفه در قيامت دارند ذكر می‌كند.

البته در خلال اين بيانات انذار شديد و تهديد سختى به مستكبرين دارد كه از آيات خدا اعراض مى‌كنند. و نيز به كسانى كه هواى نفس خود را معبود خود گرفته‌اند و خدا آنان را گمراه كرد در عين اينكه به گمراهى خود عالم بودند، هشدار می‌دهد. و از لطائفى كه در اين سوره آمده بيان معناى نوشتن نامه اعمال و استنساخ آن است [۱]

پانویس

  1. ترجمه الميزان، ج‌18، ص: 235

منابع

  • فضل بن حسن طبرسی، ترجمه مجمع البيان في تفسير القرآن، ج‌22، ص329.
  • محمد حسین طباطبایی، ترجمه تفسیر المیزان، ج‌18، ص: 235، قم 1374
  • ترتیب نزول سوره ها، در همین دانشنامه

پیوست

سوره جاثیه/متن و ترجمه

قرآن
(اسامی و صفات قرآن، اعجاز قرآن، عدم تحریف در قرآن)
اجزاء قرآن آیه، سوره، جزء، حزب، حروف مقطعه ↓ رده ها ↓
ترجمه و تفسیر قرآن تاریخ تفسیر، روشهای تفسیری قرآن، سیاق آیات، اسرائیلیات، تاویل، فهرست تفاسیر شیعه، فهرست تفاسیر اهل سنت، ترجمه های قرآن

سوره های قرآن

آیات قرآن

واژگان قرآنی

شخصیت های قرآنی

قصه های قرآنی

علوم قرآنی

معارف قرآن

علوم قرآنی تاریخ قرآن: نزول قرآن، جمع قرآن، شان نزول، کاتبان وحی، قراء سبعه
دلالت الفاظ قرآن: عام و خاص، مجمل و مبین، مطلق و مقید، محکم و متشابه، مفهوم و منطوق، نص و ظاهر، ناسخ و منسوخ
تلاوت قرآن تجوید، آداب قرائت قرآن، تدبر در قرآن
متن و ترجمه قرآن