سریه حمزة بن عبدالمطلب

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

منظور از «سریه» در اسلام جنگهایی است که پیامبر صلی الله علیه و آله خود در آن حضور نداشتند و فرماندهی سپاه را در آن جنگها به شخص دیگری می­ سپردند و تعداد آنها چهل و هفت سریه شمرده شده است.[۱] اولین سریه­ ای که در اولین سال بعد از هجرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله به مدینه روی داد، به فرماندهی حمزة بن عبدالمطلب در ماه رمضان و آغاز هفتمین ماه هجرت پیامبر صلی الله علیه و آله بوده است.[۲]

ماجرای این سریه

رسول خدا صلی الله علیه و آله مطلع شد که کاروانى از قریش تحت نظارت و ریاست ابوجهل به همراهى سیصد نفر از مردم مکه به سوى شام مى رود. آن حضرت حمزة بن عبدالمطلب را با سى نفر از مسلمانان که همگى از مهاجران[۳] و اهل مکه بودند به سوى آنها فرستاد.

آنان به سیف البحر که از نواحى «عیص» و کرانه‌هاى بحر احمر بود، روانه شدند[۴] و چون به قریش رسیدند یکى از آنها به نام «مجدى بن عمرو» که با هر دو دسته پیمان صلح داشت، وساطت کرد و از زد و خورد میان دو دسته جلوگیرى نمود و بدون آن که جنگى و برخوردى رخ دهد از یکدیگر جدا شدند.

حمزه بن عبدالمطلب با یاران خود به مدینه برگشت و ابوجهل با یاران و کاروان خود به مکه روانه شد و میان آنها درگیرى به وجود نیامد. چون حمزه به مدینه آمد به پیامبر صلی الله علیه و آله گزارش داد که مجدى بن عمرو واسطه میان دو گروه شده است و مسلمانان از او انصاف و مروت دیده‌اند.

چون گروهى از خویشان مجدى بن عمرو به حضور پیامبر صلی الله علیه و آله رسیدند، نسبت به ایشان نیکى فرمود و بر آنها جامه پوشاند و چون صحبت از مجدى بن عمرو به میان آمد، فرمودند: «نمى‌دانستم که چنین نیک نفس و فرخنده کردار است و یا فرمود: چنین کار آمد باشد».[۵]

پانویس

  1. ابن سعد، طبقات الکبری، ترجمه محمود مهدوی دامغانی، تهران، انتشارات فرهنگ و اندیشه، چاپ اول، ۱۳۷۴، ۲/۲.
  2. واقدی، محمد بن عمر؛ مغازی تاریخ جنگهای پیامبر صلی الله علیه و آله، ترجمه، محمود مهدوی دامغانی، تهران، مرکز نشر دانشگاهی، چاپ دوم، ۱۳۶۹، ص۶.
  3. بنا بر نقلی دیگر، نیمی از مهاجر و نیمی از انصار بودند.
  4. ابن هشام، زندگانی محمد صلی الله علیه و آله پیامبر اسلام، ۱/۳۹۴.
  5. واقدی، محمد بن عمر؛ مغازی، ص۸ و ابن هشام، زندگانی محمد صلی الله علیه و آله پیامبر اسلام، ۱/۳۹۵.

منابع

  • هاشم رسولى محلاتی، زندگانى حضرت محمد صلی الله علیه و آله، ص۲۸۳.
  • رحمان فتاح زاده، سریه حمزة بن عبدالمطلب‌، دانشنامه پژوهه، بازیابی: ۱۴ بهمن ۱۳۹۲.