تقویم: روز ترويه و آغاز مراسم حج تمتع

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

تقویم هجری قمری

روز واقعه:8 ذی الحجه

هشتم ذی الحجه، روز ترويه است و علت نامگذاري اين روز بدان جهت است كه در مني و عرفات آب وجود ندارد و حاجياني كه قصد وقوف در مني و عرفات را دارند، بايد از مكه معظمه براي خويش آب تهيه كرده و به همراه خود ببرند و چنين حالتي را "ترويه" مي‌نامند.

اين روز، از روزهاي مهم ذي الحجه است و براساس روايتي از امام جعفرصادق علیه‌السلام، روزه گرفتن در آن كفاره شصت سال آدمي است.[۱] در اين روز حاجيان خانه خدا، مراسم حج تمتع و حج اكبر را آغاز مي‌كنند. اعمال حج عبارتند از:

  1. محرم شدن: پوشيدن لباس ويژه احرام و نيت حج نمودن؛ بهترين زمان محرم شدن، روز هشتم ذي الحجه است كه در مكه معظمه انجام مي‌گيرد كه اگر در مسجدالحرام باشد، افضل خواهد بود.
  2. وقوف در عرفات: حضور در عرفات، از ظهر روز نهم ذي الحجه تا غروب شرعي.
  3. وقوف در مشعر: بيتوته در مشعرالحرام، واقع در مزدلفه از شب دهم ذي الحجه تا طلوع فجر روز دهم.
  4. انجام واجبات مني در روز دهم ذي الحجه: واجبات مني عبارتند از: رمي جمره عقبه، قرباني كردن حيوان حلال‌گوشت؛ گوسفند، گاو و شتر، حلق و تقصير؛ تراشيدن و كوتاه كردن موي سر.
  5. اعمال واجب مكه: پس از بازگشت از عرفات و مني به مكه معظمه، چند عمل را بايد در آن انجام دهد: طواف واجب خانه خدا، خواندن دو ركعت نماز طواف و سعي بين صفا و مروه.
  6. طواف نساء.
  7. خواندن دو ركعت نماز طواف نساء در پشت مقام حضرت ابراهیم علیه‌السلام.
  8. بيتوته در مني، در شب‌هاي يازدهم و دوازدهم ذی الحجه.
  9. رمي جمرات سه‌گانه جمرة الاولي، جمرة الوسطي و جمرة العقبه در روزهاي يازدهم و دوازدهم ذي الحجه.

شايان ذكر است كه علاوه بر واجبات حج كه اختصاراً بيان گرديد، مستحبات و ادعيه فراواني نيز وارد شده‌اند كه به خاطر رعايت اختصار، از ذكر آن‌ها صرفنظر كرديم. همچنين مسايل فرعي فقهي فراواني درباره حج تمتع وجود دارد و برخي از اعمال اعم از واجب و مستحب ميان زن و مرد حج‌گذار تفاوت‌هايي است كه تمامي آن‌ها در مناسك حج فقهاي عظام به طور تفصيلي بيان شده است.

طالبين را براي فرعيات فقهي و احكام شرعي حج، به رساله‌هاي عمليه و مناسك حج مراجع تقليد شيعيان و براي ادعيه و مناجات ايام حج، به كتاب "الاقبال" سيد بن طاووس، "المراقبات" ميرزا جواد ملكي تبريزي و ديگر كتب ادعيه ارجاع مي‌دهيم. «اللهم ارزقنا حجّ بيتك الحرام، في عامي هذا و كلّ عام ما ابقيتني...».

پانویس

  1. الاقبال بالاعمال الحسنة سيد بن طاووس، ج 2، ص 49.

منابع

موسسه تبیان، نرم‌افزار دایرة‌المعارف چهارده معصوم علیهم‌السلام

منابع بیشتر:

وقایع الایام شیخ عباس قمی، 8 ذی الحجه.