ده گفتار (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
ده-گفتار.jpg
نویسنده مرتضی مطهری
موضوع مقاله ها و خطابه های اسلام
زبان فارسی
تعداد جلد 1

این کتاب، مشتمل بر نُه سخنرانی و یک مقاله است. گفتار اول تا گفتار هفتم شامل سخنرانی هایی است که در فاصله ی مهر ماه 1339 تا مهر ماه 1341 شمسی در محفلی ماهانه به نام «انجمن ماهانه ی دینی» در تهران ایراد شده است. عناوین این جلسات از این قرار است: تقوا (دوجلسه)، امر به معروف و نهی از منکر، اصل اجتهاد در اسلام، احیای فکر دینی، فرضیه ی علم، رهبری نسل جوان.

گفتارهای هشتم و نهم تحت عنوان «خطابه و منبر» در حدود سالهای 39-41 شمسی در انجمن اسلامی مهندسین ایراد شده و در کتابی به نام گفتار عاشورا در همان سالها چاپ و منتشر گردیده است. بخش آخر کتاب نیزبه مقاله ی «مشکل اساسی در سازمان روحانیت» اختصاص یافته است. این مقاله در سال 1341 شمسی در کتابی به نام "بحثی درباره ی مرجعیت و روحانیت" چاپ و منتشر شد.

شما می توانید با مطالعه ی کتاب «ده گفتار» به پاسخ سؤالات خود دست یافته مطالب متنوع دیگری را هم مطالعه کنید.

  • تقوا یعنی چه؟ آیا می توان در عین ارتباط مفید با جامعه ی امروز، تقوا را هم رعایت کرد؟ یا لازمه ی تقوا داشتن دوری نمودن از مردم و گوشه نشینی است؟
  • آیا هر کس می تواند در هر شرایطی امر به معروف و نهی از منکر کند؟ یا دارای شرایط خاصی است که در صورت نبودن آن شرایط این اصل از عهده ی انسان ساقط می شود؟
  • اجتهاد و تقليد چيست؟ شرايط و مقدمات اجتهاد و انواع آن كدام است؟
  • آیا امر به معروف و نهی از منکر با گرفتن و بستن و ضرب و جرح اجرا می شود؟ یا دارای مراتبی است و در هر مرتبه نوع خاصی از مواجهه را می طلبد؟
  • یکی از مسائل مهم و اساسی در کشور ما مسأله رهبری نسل جوان است آیا برای راهنمایی نسل جوان همان شیوه های قدیمی کافی است یا باید با روش جدید به این مهم پرداخت؟
  • اسلام چه روش هایی را برای برخورد برای فلسفه ی قیام حسینی علیه السلام اشاره می کند و در گفتاری دیگر مشکل اساسی در سازمان روحانیت و راه اصلاح آن را بیان می نماید.

مؤلف

مرتضی مطهری (1298 - 1358ش) از اساتید حوزه علمیه و معروفترین سخنران در دو دهه قبل از انقلاب اسلامی بود. او در 12 بهمن 1298ش، مطابق با 12 جمادى‌الأولى 1338ق (1920م) در شهرستان فریمان در نزدیکى شهر مشهد چشم به جهان گشود. از جمله اساتید ایشان در راه کسب علم و دانش، علامه طباطبائی، سيد محمد حجت، سيد صدرالدين صدر و سيد محمدتقى خوانسارى را می توان نام برد. مطهرى در طول حیاتش سعی نمود ایدئولوژى اصیل اسلامى را از طریق درس و سخنرانى و تألیف کتاب ارائه نماید. برخی از آثار ایشان عبارتند از: تعلیم و تربیت در اسلام، خدمات متقابل اسلام و ایران و حماسه حسینی. سرانجام ایشان ، در 12 اردیبهشت 1358 به شهادت رسیدند.

منابع

  • معرفی کتب استاد مطهری، در دسترس در اسلام ناب، بازیابی: 16 آذر 1392.