ختم نبوت (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
ختم نبوت.jpg
نویسنده مرتضی مطهری
موضوع خاتمیت نبوت
زبان فارسی
تعداد جلد 1

ختم نبوت

در این کتاب به پرسش هایی زمینه ی ختم نبوت پاسخ می دهد. سئوالاتی مثل:

آیا ختم نبوت و عدم ظهور نبی دیگر بعد از خاتم النبیین به معنای کاهش استعدادهای معنوی و تنزل بشریت از جنبه های روحانی است؟

آیا مادر در روزگار از زادن فرزندانی ملکوتی صفت که بتوانند با غیبت و ملکوت، پیوند داشته باشند ناتوان شده است؟ و اعلام ختم نبوت به معنی اعلام نازا شدن طبیعت نسبت به چنین فرزندانی است؟

در فاصله ی میان پیامبران صاحب شریعت مانند موسی علیه السلام بوده اند، چرا نبوت ها تبلیغی بعد از اسلام قطع شد؟

اسلام چه راهکارهایی را پیشنهاد کرده تا ضمن ثابت مانندن اصول خودش بتوانند پیشاپیش پیشرفت های علو تکنولوژی بشری حرکت کنند؟ همچنین عناوین ذیل نیز در این کتاب می تواند مورد مطالعه قرار گیرد.

  • تفاوت های تعلمیات آسمانی پیامبران
  • مراتب سیر سلوک معنوی
  • مقتضیات زمان
  • اجتهاد و نسبیت آن

مؤلف

مرتضی مطهری (1298 - 1358ش) از اساتید حوزه علمیه و معروفترین سخنران در دو دهه قبل از انقلاب اسلامی بود. او در 12 بهمن 1298ش، مطابق با 12 جمادى‌الأولى 1338ق (1920م) در شهرستان فریمان در نزدیکى شهر مشهد چشم به جهان گشود. از جمله اساتید ایشان در راه کسب علم و دانش، علامه طباطبائی، سيد محمد حجت، سيد صدرالدين صدر و سيد محمدتقى خوانسارى را می توان نام برد. مطهرى در طول حیاتش سعی نمود ایدئولوژى اصیل اسلامى را از طریق درس و سخنرانى و تألیف کتاب ارائه نماید. برخی از آثار ایشان عبارتند از: تعلیم و تربیت در اسلام، خدمات متقابل اسلام و ایران و حماسه حسینی. سرانجام ایشان ، در 12 اردیبهشت 1358 به شهادت رسیدند.

منابع

  • معرفی کتب استاد مطهری، در دسترس در اسلام ناب، بازیابی: 16 آذر 1392.

متن کتاب ختم نبوت

ختم نبوت