الجواهر السنیة (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
(تغییرمسیر از جواهر السنیّه)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
الجواهر السنیة.jpg
نویسنده شیخ حر عاملی
موضوع احاديث‌ قدسي‌
زبان عربی
تعداد جلد 1

الجواهر السنية...

معرفى كتاب

«الجواهر السنية» مرحوم شیخ حر عاملی است كه به گفته خود ايشان نخستين كتابى است كه احاديث قدسى را يكجا گردآورى نموده است. اين كتاب شامل مهمترين منابع احكام الهى است كه با مواعظ بليغ خود جلوى افكار شيطانى را مى گيرد و از بين مى برد و به دليل داشتن جنبه استدلال و برهان متين و قوى بر ساير كتاب ها امتياز دارد. كتاب در مجموع 691 حديث را دربردارد.

مولف

شیخ محمد بن حسن حُرّ عاملی (1033-1104 ق) معروف به شیخ حر عاملی از علما و فقهای شیعه و راویان حدیث در قرن ۱۱ هجری است. زادگاه ایشان، «مشغره» از توابع "جبع" جنوب "لبنان" است. شیخ در مکتب اساتید بزرگی همچون علامه مجلسی، فیض كاشانی و سید هاشم بحرانی پرورش یافته است. وی صاحب کتاب «وسائل الشیعه»، یکی از ارزشمندترین کتب مرجع حدیثی شیعه می‌باشد که همچنان مرجع استنباط علما و مجتهدان است. از دیگر آثار او، جواهر السنیّه، الفصول المهمة می باشد. شیخ حرعاملی در بیست و یكم ماه رمضان 1104 ق. چشم از جهان فروبست. و در مشهد، ایوانِ حجره‌ای از حجره‌های صحن شریف امام رضا علیه السلام جنب مدرسه‌ میرزا جعفر به خاک سپرده شد.

ترتيب مطالب

كتاب طبق ترتيب پيامبرانى به آن سخن مخاطب شده اند، به ابوابى تقسيم شده است و مؤلف آنچه را كه داخل آن ابواب پيامبران نبوده اند، طبق خبردهندگان از خداوند - يعنى امامان عليهم‌السلام - در آخر كتاب به طور جداگانه آورده است. همچنين احاديثى درباره فضيلت حضرت امام على و امامان معصوم عليهم‌السلام و دستور الهى درباره امامت آن‌ها جمع‌آورى نموده و آن‌ها را در دو باب گنجانده است:

  • باب اول: درباره احاديثى كه از طريق محدثين و علماى شيعه وارد شده است و علما آنها را ضبط كرده اند.
  • باب دوم: درباره احاديثى كه از طريق اهل سنت وارد شده و علماى آنها در كتاب‌هاى خود ذكر كرده اند.

مؤلف در «خاتمه» به ذكر طرق روايت خويش از مؤلفين و مصنفين كتاب‌هاى مورد مراجعه خود مى پردازد.

ويژگى كتاب

گذشته از جامع بودن كتاب، احاديثى كه در آن فراهم آمده است مورد اتفاق هر دو طايفه (شيعه و سنى) است و هر دو گروه صحت سلسله سندهاى آن‌ها را تأييد كرده اند به طورى كه مى توان گفت هر دو فرقه در مضمون آن‌ها اجماع دارند و از كثرت راويان به حد تواتر رسيده اند. مضامين اين احاديث با برهان صحيح و قاطع حكم بر وجوب پيروى از مذهب امامت مى نمايد و ثابت مى كند كه حق به جانب فرقه ناجيه اثنا عشرى مى باشد و با همه اين خصوصيات فرقه ناجيه را نيز معرفى مى نمايد.

منابع

مقدمه و متن كتاب

متن کتاب الجواهر السنية في الأحاديث القدسية

حدیث
متون ← احادیث خاص خطبه ها نامه ها
شیعه
منابع حدیثی شخصیت ها
کتب اربعه جوامع روایی متاخر منابع علوم حدیث منابع رجالی راویان محدثان
اهل سنت
منابع حدیثی شخصیت ها
صحاح سته جوامع روایی متاخر منابع علوم حدیث منابع رجالی راویان محدثان