جمال الأسبوع (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
(تغییرمسیر از جمال الأسبوع)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
جمال الأسبوع.jpg
نویسنده ابن طاووس
موضوع دعاهاي‌ هفته‌
زبان عربی
تعداد جلد 1

جمال الأسبوع

این کتاب با نام کامل "جمال الأسبوع بکمال العمل المشروع" کتابی در ادعیه از سید بن طاووس است. این کتاب در 49 باب گردآوری شده، و درباره نمازها، اذکار و ادعیه‌ای است که شیعیان باید در روزها و شب‌های هفته، ماه و سال بخوانند.

9 باب نخست کتاب درباره دعاهای روزهای هفته ‌است. بیشتر مطالبی که در پی نه باب نخست می‌آید درباره روز جمعه و دعاهایی است که در این روز باید خواند. چاپ این کتاب یکبار در سال 1303 قمری و یکبار هم در سال 1330 همراه با ترجمه بوده است.

مؤلف

سید رضی الدین علی بن موسی (589-664 ق)، معروف به سید بن طاووس از بزرگترین علمای ربانی شیعه در قرن هفتم بود. او از نوادگان امام حسن مجتبى و امام سجاد (ع) است و در شهر حله ولادت نمود. جد هفتم ايشان، محمد بن اسحاق، كه به خاطر زيبايى و ملاحتش به طاووس مشهور شده بود از سادات بزرگوار مدينه محسوب مى‌شد. سید بن طاووس نقیب شیعیان در زمان حکومت مغول بر بغداد بود و وی را به سبب تقوا، مراقبه فراوان و حالات عرفانی «جمال العارفین» خوانده‌اند. او آثار بسیاری دارد که موضوع غالب آنها ادعیه و زیارات است. کتاب مقتل سید الشهداء او با نام لهوف نیز معروف است. علامه حلی و شیخ یوسف سدیدالدین (پدر علامه حلی) از شاگردان سید بن طاووس بودند.

منابع

الذریعه، جلد 5، صفحه 129.

متن کتاب جمال الأسبوع

حدیث
متون ← احادیث خاص خطبه ها نامه ها
شیعه
منابع حدیثی شخصیت ها
کتب اربعه جوامع روایی متاخر منابع علوم حدیث منابع رجالی راویان محدثان
اهل سنت
منابع حدیثی شخصیت ها
صحاح سته جوامع روایی متاخر منابع علوم حدیث منابع رجالی راویان محدثان