بشارة المصطفی (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
(تغییرمسیر از بشاره المصطفى)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Ketab166.jpg
نویسنده عمادالدین طبری آملی
موضوع فضايل چهارده معصوم
زبان عربی
تعداد جلد 1
تحقیق جواد القیومی الاصفهانی

کتاب "بشاره المصطفی لشیعه المرتضی" کتابی است از عماد الدین طبری، که به کمک روایات به اثبات امامت ائمه اطهار علیهم السلام و بیان منزلت شیعه و پیروان ائمه اطهار علیهم السلام می پردازد. این کتاب از مهم ترین منابع در اثبات حقانیت مذهب شیعه از کلام پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می باشد.

مؤلف

عمادالدین محمد بن ابی‌القاسم طبری (م 553 هـ.ق)، مشهور به عمادالدین طبری از علمای قرن ششم هجری بوده و از خاندانی اصیل و شریف كه همگی از علماء و فقهاء بزرگ شیعه بودند، می‌باشد. اجازه‌ای كه از ایشان در دست است، حكایت از این دارد كه او در سال 553 هجری زنده بوده و در پایان همان سال به رحمت ایزدی پیوسته است.

ایشان از شاگردان ابوعلی طوسی فرزند شیخ طوسی بوده و در نجف از محضر بزرگان حوزه كسب علم كرده و به بالاترین مراتب فضل و اجتهاد رسیده و پرتو افشانی خود را برای تربیت شاگردان متعهد و سخت‌كوش و تألیف كتاب‌های مختلف شروع كرد.

اساتید

ابوعلی طوسی، ابوعبدالله محمد بن شهریار، شیخ ابوالبقاء بصری، شمس‌الدین حسن بن حسن و...

شاگردان

ابن بطریق حلی، سید ابوالفضائل، شاذان بن جبرئیل، ‌محمد بن جعفر مشهدی، شیخ حسین بن محمد سوراوی و...

تألیفات

بشاره المصطفی، الزهد والتقوی، شرح مسائل الذریعه سید مرتضی، الفرج فی الاوقات والمخرج بالبینات و...

موضوع کتاب

این كتاب در بیان منزلت و درجات شیعه، كرامات اولیاء الهی و پیروان ائمه علیهم‌السلام و ذكر فضائل ائمه علیهم‌السلام، می‌باشد.

سبک کتاب

سبك كتاب روایی بوده و مصنف روایات كتاب را با اسناد كامل آن‌ها ثبت و جمع‌آوری كرده است. مؤلّف كتاب را در هفده جزء نوشته ولی از آن‌ها تنها ده جزء باقی مانده است. اجزاء كتاب عنوان‌بندی نشده و در هر باب تعدادی روایت در موضوعاتی كه در بالا ذكر شد آورده است و هر جزء از كتاب اختصاص به یك موضوع نداشته و از موضوعات مختلف بحث می‌كند. در اثنای مباحث کتاب از شعرهای خوبی به مناسبت و در زمینه‌های مختلف از جمله در فضائل ائمه علیهم‌السلام و ذمّ دشمنان ائمه علیهم‌السلام استفاده شده است.

اعتماد علما به کتاب و مولف آن

کتاب بشارة المصطفی از منابع مورد اعتماد علمای شیعه است و از زمان تألیف تاکنون (حدود 9 قرن) مورد توجه دانشمندان و متکلمان امامیه قرار داشته و از این گنجینه معنوی استفاده کرده اند. قطب راوندی، سید ابن طاووس، شیخ حر عاملی و بسیاری از مشاهیر علما، از این کتاب بهره برده اند.

علامه بزرگوار، شیخ آقا بزرگ طهرانی، کتاب شناس زبده جهان تشیع می نویسد: شیخ عماد الدین بن رستم طبری آملی از راویان فعالی است که به طور گسترده از اساتیدش احادیث پیامبر صلی الله علیه و آله و ائمه علیهم السلام را روایت کرده است.

شیخ حر عاملی نیز درباره عظمت عماد الدین طبری این چنین اظهار نظر کرده است: استاد و پیشوای شیعیان، عماد الدین أبو جعفر محمد علی طبری آملی، از فقیهان مورد اعتمادی است که از شاگردانِ شیخ أبی علی بن شیخ أبی جعفر طوسی است. و به نقل از منتجب الدین ادامه می دهد که این شخصیت فرزانه از محدثین جلیل القدر و مورد اطمینان است. او کتاب بشارة المصطفی لشیعة المرتضی را در 17 بخش به رشته تحریر درآورده است.

وضعیت نشر

این كتاب در یك جلد به زبان عربی از طرف كتابخانه حیدریه نجف در سال 1383 هـ.ق با تحقیق و مقدمه محمدحسن جواهری به چاپ رسیده است.

منابع

  • مرکز مطالعات و پژوهش‌هاي فرهنگي حوزه علميه، سایت اندیشه قم، معرفی کتاب از حافظ فرزانه
  • آشنائی با منابع دست اول شیعه (بشارة المصطفی لشیعة المرتضی)، عبدالکریم پاک نیا، مبلغان، شهریور و مهر 1387، شماره 107، صفحه 167 در دسترس در سایت حوزه، بازیابی: 1 خرداد 1392.

پيوندها