بدایة المعارف الالهیه (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
بداية المعارف الإلهيه.jpg
نویسنده محاضرات محسن الخرازي
موضوع کلام شیعه امامیه
زبان عربی
تعداد جلد 2

بداية المعارف الإلهية

بدایة المعارف الإلهیه فى شرح عقائد الامامیه شرحی است بر کتاب عقاید امامیه‌ تدوین محمدرضا مظفر از سید محسن خرازی

معرفی مولف

سید محسن خرازى در ۱۳۱۶ در تهران در خانواده‌ای مذهبی زاده شد. پدرش سید مهدی خرازی از تجار و رجال نام‌دار و معتمد تهران بود. تحصیلات دورهٔ ابتدایی را در تهران گذراند

پس از گذراندن تحصیلات دورهٔ ابتدایی در تهران به حوزه علمیه تهران رفت و دروس مقدمات را فرا گرفت.

سپس به حوزه علمیه قم مراجعه کرد و به یادگیری دروس سطح در زمینه‌های فقه و اصول، فلسفه و کلام پرداخت. سپس در سال ۱۳۴۱ به درس خارج بزرگان وارد شد.

از جمله اساتید ایشان می‌توان به حضرات آیات محمدعلی شاه‌آبادی ، علی مشکینی ، محمدباقر سلطانی طباطبایی ، علی فلسفی ، رحمت الله فشارکی ، محمدعلی معزی دزفولی ، مصطفی اعتمادی ، سید محمدرضا گلپایگانی ، سید محمد محقق داماد ، و محمدعلی اراکی اشاره کرد

معرفى اجمالى كتاب

این كتاب، همان گونه كه از اسمش پیدا است، شرح رساله عقاید امامیه در مبحث عقاید، تألیف محمدرضا مظفر است و دربردارنده خلاصه اى از اصول اعتقادات شیعه به همراه شرح مختصر از هر اصل مى باشد.

مؤلف، كه رساله مذكور را به عنوان متن اصلى اثر خویش قرار داده است، در هر بخش به تفصیل از اعتقادات شیعه سخن گفته و مسائل اعتقادى را به روش كلامى ـ فسلفى مطرح و اثبات نموده است.

برخى عناوین مهم این اثر عبارت اند از : لزوم و راه‌ها و مراحل شناخت، علم، تقلید و اجتهاد، راه‌هاى شناخت خدا، براهین اثبات وجود خدا، صفات و افعال الهى، توحید، شرك و مراتب آن‌ها، حسن و قبح عقلى، نبوت، امامت، خاتمیت، عصمت، معاد جسمانى، رجعت، تقیه، توسل و زیارات.

وضعیت نشر

این كتاب به همت دفتر انتشارات اسلامى به قطع وزیرى چاپ شده است.

منابع

محمدرضا ضمیری ، کتابشناسی تفصیلی مذاهب اسلامی

متن کتاب بداية المعارف الإلهية في شرح عقائد الإمامية

بداية المعارف الإلهية