النوادر اشعرى (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
(تغییرمسیر از النوادر اشعرى)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
النوادر.jpg
نویسنده احمد بن محمد بن عیسی اشعری
موضوع احادیث احکام
زبان عربی
تعداد جلد 1

النوادر

«کتاب النوادر» تألیف احمد بن محمد بن عیسی اشعری قمی است. شیخ طوسی او را از اصحاب امام رضا، امام جواد و امام هادی علیهم‌السلام برمی‌شمارد.[۱] او شیخ اشاعره قم بوده است.

ارزش و اهمیت کتاب

کتاب نوادر اشعری از معدود جوامع روایی اولیه شیعه است که تا زمان ما برجای مانده و یکی از منابع کتاب‌های معتبر حدیثی شیعه است.

نظر علما درباره‌ کتاب

علامه مجلسی می‌گوید: «با توجه به برخی از عبارات کتاب، آشکار می‌شود که این کتاب، نوشته‌ی احمد بن محمد بن عیسی قمی است و به هر حال این کتاب در نهایت اعتبار است».

شیخ حر عاملی: «دو نسخه‌ی صحیح و معتبر از این کتاب به دست من رسیده است که من در آن تحقیق کردم و دیدم اکثر روایات آن در کتب اربعه و کتاب‌های مشهور و متواتر دیگر موجود است و احادیث فراوانی را شیخ طوسی، شهید اول، سید ابن طاووس، حمیری، طبرسی و دیگران از این کتاب در تألیفات خود نقل کرده‌اند، این روایات هم اکنون موجود است و قرائن و شواهد بر اعتبار این کتاب نیز فراوان است».

شیخ آقا بزرگ تهرانی: «کتاب النوادر نوشته‌ی احمد بن محمد بن عیسی قمی، شیخ اشاعره قم است که مقید به نقل روایات معتبر بوده‌اند».[۲]

محتوای کتاب

این کتاب یک کتاب فقهی در 36 باب است و احادیث موضوعاتی همچون روزه، نذر، کفاره‌ها، ازدواج، مناسک حج، حدود، دیات، جراحات و کسب حلال و حرام را دربرگرفته است.

وضعیت نشر

طبق گزارش شیخ آقا بزرگ تهرانی اولین بار همراه با "فقه الرضا علیه السلام" در 1274 در بمبئی و در سال 1396 ق در ضمن مجموعه "آشنایی با چند نسخه" به چاپ رسیده است.[۳] این کتاب در سال 1408 هـ.ق توسط انتشارات مدرسة الامام المهدی علیه السلام چاپ گردیده است.

پانویس

  1. الذریعه الی تصانیف الشیعه، شیخ آقا بزرگ تهرانی، ج 24، ص 322.
  2. خلاصه درس جوامع حدیثی شیعه - دانشکده علوم حدیث .
  3. الذریعه الی تصانیف الشیعه، شیخ آقا بزرگ تهرانی، ج 24، ص 322.

متن کتاب

النوادر