الرحيق المختوم (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
الرحیق المختوم
نویسنده صفى الرحمن مباركفورى
موضوع سرگذشتنامه پیامبر اسلام/ تاریخ اسلام
زبان عربی
تعداد جلد 1

"السیرة النبویة" همان کتاب "الرحیق المختوم" نوشته شیخ صفى الرحمن مبارکفورى، از علماى هند، است که بخشهایى اندک از آن حذف و برخى مطالب از جمله تصاویر و نقشه‌هایى که به درک دقیق غزوات و صحنه‌هاى نبرد در دوران پیامبر اکرم(ص) و خلفاى راشدین و نیز مکانهایى که حوادث تاریخى بزرگ اسلامى در آنها روى داده است، بسیار کمک می‌کند، بدان اضافه گشته است.

مؤلف

صفى الرحمن بن عبدالله مبارکفورى، در ششم ژوئن ۱۹۴۳م، در دهکده‌اى از توابع مبارک‌پور که در حال حاضر حسین‌آباد (از ایالت اوتراپرادش) نام دارد، به دنیا آمد. در ژانویه ۱۹۶۹م، در دانشکده فیض العلوم شهر سیونى به تدریس اشتغال ورزید. هم‌زمان در مسجد جامع سیونى خطابه ایراد مى‌کرد و در اطراف و اکناف و حومه آن شهر در مجامع مسلمین کنفرانس مى‌داد و آنان را به اسلام آوردن از سر نو، دعوت مى‌کرد.در آنجا کمیته‌هایى تشکیل داد که اوضاع و احوال و امور مسلمین را تحت نظر مى‌گرفت و راه‌هاى پیشرفت و پیشتازى را به آنان مى‌نمود و در تمامى جوانب زندگى دینى و فکرى و فرهنگى و بازرگانى، تأثیر بسزایى داشت و در ایجاد وحدت کلمه میان مسلمانان جهان، ید بیضائى از خود نشان داد و آنان را از شرّ بدعت‌ها و خرافات نگاه داشت و در جهت پایبندى به دین تشویق کرد. از جمله آثار وی می توان: ۱. شرح ازهار العرب؛۲. ترجمه رساله «المصابیح فى مسئلة التراویح»؛۳. ترجمه «الکلم الطیب»؛ ۴. ترجمه «الاربعین النَّوَویه» با شرح و توضیح؛ را نام برد.

اجمالى از مطالب کتاب

در این کتاب نسب شریف پیامبر(ص) معرفى شده و موضوعاتی مانند: ازدواج ایشان با خدیجه، جریان نزول وحى به آن حضرت، أدوار دعوت پیامبر(ص) به اسلام، هجرت اول و دوم به حبشه، عام الحزن، عرضه اسلام به قبائل و افراد، إسراء و معراج، بیعت عقبه اول و عقبه دوم، طلیعه‌هاى هجرت، دار الندوة، هجرت به مدینه، بنا نهادن جامعه‌اى جدید در مدینه، پیمان با یهود، برخورد خونین، غزوات و سریه‌هاى قبل از جنگ بدر، غزوه بدر، توطئه ترور رسول خدا(ص)، جنگ احد، جنگ احزاب، صلح حدیبیه، نامه‌هاى پیامبر(ص) به پادشاهان و امراء دیگر کشورها، جنگ خیبر، جنگ موته، فتح مکه، جنگ حنین، جنگ تبوک، سنة الوفود، حَجّة الوداع، آخرین سریه، جریان رحلت پیامبر(ص) و وقایعى که در آن هنگام رخ داد، نقشه‌هاى مرتبط با وقایع و جنگ‌هاى دوران خلافت خلفاى راشدین آمده است. "الرحیق المختوم" با عنوان "باده ناب" به فارسى نیز ترجمه شده است.

منبع

ویکی نور