منابع و پی نوشتهای متوسط
مقاله بدون شناسه یا دارای شناسه ضعیف است
مقاله مورد سنجش قرار گرفته است

شهید عطاءالله اشرفی اصفهانی

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

مقاله‌ی مربوط به این عنوان از دانشنامه هنوز نوشته نشده است.

Icon article.jpg
محتوای فعلی "مقاله‌ یک نشریه" متناسب با این عنوان است.

(احتمالا تصرف اندکی صورت گرفته است)
Ashrafi.jpg
نام کامل عطاالله اشرفی خوزانی (اصفهانی)
زادروز 1281 شمسی
زادگاه خمینی شهر
وفات 1361 شمسی
مدفن گلستان شهدای اصفهان

Line.png

اساتید

آیت الله بروجردی
تولد شهید محراب

شهید محراب، آیت الله عطاالله اشرفی خوزانی (اصفهانی) در سال 1281 هجری شمسی در «خمینی شهر» اصفهان و در خانواده‌ای روحانی و مذهبی، دیده به جهان گشود. تحصیلات ابتدایی را در زادگاه خود به پایان رساند. سپس در نوجوانی، برای ادامه‌ی تحصیل، راهی اصفهان شد و نزدیک به ده سال از محضر استادان بنام حوزه‌ی علمیه‌ی اصفهان بهره جست.

شهید والامقام آیت الله اشرفی اصفهانی در بیست سالگی برای ادامه‌ی تحصیل و رسیدن به مقام‌های عالی علمی‌‌ و معنوی، رهسپار شهر مقدس قم شد تا آینه‌ای گردد پاک و باصفا برای آیندگان.

تحصیلات عالی در حوزه

شهید محراب، آیت الله اشرفی اصفهانی برای کسب مقام علمی‌‌ و معنوی، از شهر اصفهان به حوزه‌ی علمیه‌ی قم هجرت کرد و در آن جا، از محضر آیات و مراجع عالی‌قدر، بهره‌های فراوان برد. وی مدت دوازده سال در درس مرجع عالی‌قدر، حضرت آیت الله بروجردی حضور می‌‌یافت و همه‌ی دروس آن مرجع والامقام را می‌‌نوشت. شور و شعف ایشان در تحصیل و تحمل سختی‌های زندگی، وصف‌ناپذیر است. ایشان با اراده‌ای آهنین و باتلاش و کوشش‌های بسیار در چهل سالگی به درجه‌ی عظیم اجتهاد نایل آمد و ستاره‌ای روشنگر در آسمان تبلیغ دین و فقاهت گردید.

مبارزات سیاسی و اقدامات فرهنگی

هجرت برای تبلیغ دین

شهید محراب، آیت الله اشرفی اصفهانی پس از گذراندن تحصیلات عالیه در حوزه‌ی علمیه‌ی قم و بهره‌گیری از محضر مراجع بزرگی چون آیت الله حجت و آیت الله العظمی‌‌ بروجردی و رسیدن به درجه‌ی عظیم اجتهاد، بنابر دستور مرجع بزرگ جهان شیعه؛ حضرت آیت الله العظمی ‌‌بروجردی به استان باختران هجرت کرد این در حالی بود که رژیم طاغوت به روحانیان و سخنرانی‌های آنان، بسیار حساس بود، ولی این شهید والامقام با شجاعت فراوان، مسایل سیاسی روز را برای آگاهی مردم بازگو می‌‌کرد. به همین دلیل، بارها مورد آزار و اذیت نیروهای رژیم منحوس پهلوی قرار گرفت.

از 19 دی سال 56 تا پیروزی انقلاب اسلامی

پس از قیام خونین 15 خرداد سال 42، ملت رنج دیده‌ی ایران در زیر چکمه‌ی استبداد طاغوت، چون انبار باروتی آماده‌ی انفجار بود. با چاپ مقاله‌ای توهین‌آمیز درباره‌ی امام خمینی در 19 دی سال 56، مرحله‌ی تازه‌ای از قیام مردم آغاز شد. شهید محراب، آیت الله اشرفی اصفهانی در این حرکت توفنده مانند دیگر روحانیان، نقش بسزایی داشت. ایشان با برگزاری مراسم بزرگداشت شهدای 19 دی و نیز برگزاری مراسم بزرگداشت شهادت آیت الله سید مصطفی خمینی و ایراد سخنرانی‌های روشنگر، مردم غیور باختران را برای انقلاب بزرگ اسلامی ‌‌آماده می‌‌کرد.

پس از پیروزی انقلاب در سنگر نماز جمعه

یکی از عوامل مهمی‌‌ که در ثبات و تداوم انقلاب اسلامی، نقش ارزنده‌ای داشت نماز سیاسی-عبادی جمعه بود. شهید محراب، آیت الله اشرفی اصفهانی از جمله رادمردانی است که به فرمان امام خمینی به امامت نماز جمعه‌ی باختران منصوب شد، تا این بار در صحنه‌ی حفظ و پاسداری از نظام مقدس، اسلامی ‌‌تلاش و جانفشانی کند.

شهید محراب و جنگ تحمیلی

استکبار جهانی به سرکردگی امریکا که با پیروزی انقلاب اسلامی ‌‌ایران، منافع خود را در خطر جدی می‌‌دید، به توطئه‌های داخلی و محاصره‌ی اقتصادی دست زد. هنگامی‌‌ که این نیرنگ‌ها ناکام ماند، توطئه‌ی جنگ تحمیلی را برای شکست نظام مقدس جمهوری اسلامی‌‌ ایران، اجرا کرد. در چنین شرایطی، دمیدن روح شهادت طلبی در میان رزمندگان و دلگرم کردن آنان برای مقابله با دشمن بعثی، بسیار بااهمیت بود.

شهید محراب، آیت الله اشرفی اصفهانی از جمله عالمان وارسته و مجاهدین در راه حق است که با حضور خود در میدان‌های نبرد و ایراد سخنرانی‌های شورانگیز، روح مقاومت و شهادت را در کالبد جوانان غیور میهن اسلامی‌‌ می‌‌دمید و با این اعمال معنوی به آن عزیزان، دلگرمی‌‌ می‌‌داد.

نقش شهید محراب در وحدت بین تشیع و تسنن

دشمن جهان‌خوار و استکبار جهانی همیشه در تلاش بوده است تا بین امت‌های اسلامی، تفرقه افکند و از انسجام و وحدت آنان جلوگیری کند؛ اما بیداری عالمان دینی ما، همیشه توطئه‌های آنان را نقش بر آب کرده است. شهید محراب، آیت الله اشرفی اصفهانی از همان بیداردلان و مجاهدانی است که درباره ی وحدت بین شیعه و سنی، رنج‌های فراوانی را متحمل شد. او با انجام مسافرت‌های متعدد به شهرهای پاوه، جوانرود و روانسر و تشکیل سمینارهای بی‌شمار مرکب از ائمه‌ی جمعه سنی و شیعه در استان باختران، در خنثی کردن توطئه‌های تفرقه‌افکنان داخلی و خارجی، سهم بسزایی داشت.

شهادت

پس از پیروزی انقلاب اسلامی‌‌ و شکست امریکا، این جنایت کار غارتگر آرام ننشست و برای ضربه زدن به انقلاب اسلامی، چهره‌های بزرگ انقلاب را یکی پس از دیگری ترور کرد. آیت الله اشرفی اصفهانی که یکی از یاران دیرینه‌ی امام و از شخصیت‌های شناخته شده و مورد توجه مراجع و حوزه‌های علمیه بود، در پیشبرد انقلاب نیز نقش بسزایی داشت.

از این رو، استکبار جهانی و مزدوران داخلی آن‌ها و منافقان از خدا بی‌خبر، کینه‌ی او را به دل داشتند. آیت الله اشرفی سرانجام پس از دو بار ترور ناکام، در مهرماه سال 1361 به آرزوی دیرینه‌ی خود؛ یعنی شهادت در راه خدا نایل شد و مانند مولایش، امام علی علیه‌السلام در محراب نماز، تاج زرین شهادت را بر سر نهاد.


شهید محراب در کلام امام خمینی (ره)

چندجمله از پیام امام خمینی به مناسبت شهادت شهید محراب

«چه سعادت‌مندند آنان که عمری را در خدمت به اسلام و مسلمین بگذرانند و در آخر عمر فانی به فیض عظیمی‌‌ که دلباختگان به لقاءالله آرزو می‌‌کنند، نایل آیند. چه سعادت‌مند و پیروزند آنان که در نشیب و فرازها و پست و بلندی‌های حیات خویش به دام‌های شیطانی و وسوسه‌های نفسانی نیافتادند، آخرین حجاب بین محبوب و خود را با محاسن غرقه به خون، خرق نموده به قرارگاه مجاهدین فی سبیل‌الله راه یافتند. چه سعادت‌مند و خوش بخت‌اند آنان که به دنیا و زخارف آن، پشت پا زدند و عمری را به زهد و تقوا گذراندند و آخرین درجات سعادت را در محراب عبادت و در اقامه‌ی جمعه با دست یکی از منافقین و منحرفین شقی فائض و به والاترین شهید محراب که بدست جنایت‌کاران اشقی الاشقیاء به ملاء اعلا شتافت، محلق شدند».

شهید آیت الله اشرفی اصفهانی در کلام امام خمینی

«مرحوم شهید بزرگوار حاج آقا عطاالله اشرفی خوزانی (اصفهانی) را در این مدت طولانی به صفای نفس و آرامش روح و اطمینان قلب و خالی بودن از هواهای نفسانی و ترک هوا و اطاعت امر مولا و جامعیت علم مفید و عمل صالح می‌‌شناسم».

منبع

جعفر اسلامی, گلبرگ: مهر 1380، شماره 20آرشیو عکس و تصویر